Compassion Based Living Course

Owocem uważności jest współczucie. Praktykowanie współczucia (ang. compassion) pomaga skutecznie radzić sobie w trudnych sytuacjach życiowych, obniża poziom lęku, niepokoju i depresji, zwiększa poczucie szczęścia, pomaga radzić sobie z trudnymi emocjami (wstyd, złość, smutek, lęk, poczucie winy itd.), pomaga utrzymać emocjonalną równowagę i dyscyplinę w naszej diecie i ćwiczeniach, znacznie podnosi jakość życia.

Podejście oparte na współczuciu  jest coraz częściej stosowane we współczesnej psychologii i psychoterapii. Skuteczność tego podejścia  jest potwierdzana przez  rosnącą ilość badań (m.in. badań w dziedzinie neuropsychoendokrynologii).

Warsztat wprowadzający do CBLC (Compassion Based Living Course) składa się z części teoretycznej i praktycznej. Uczestnicy będą mogli poznać i przećwiczyć  podstawowe metody i  narzędzia praktyki współczucia. Warsztat pozwoli odkryć różnice i punkty wspólne współczucia i uważności.

 

„Współczucie wobec siebie samych (ang. self-compassion) jest umiejętnością, której każdy z nas może się nauczyć, nawet osoby, które nie otrzymały zbyt wiele czułości w dzieciństwie albo czują zawstydzenie, kiedy mają być miłe dla siebie samych. Współczucie wobec siebie samych jest odważną postawą umysłu, która stoi w opozycji do bólu – bólu, który sami sobie sprawiamy każdego dnia przepracowując się, przejadając, zbytnią analizą, przesadnymi reakcjami. Współczucie wobec siebie samych daje nam emocjonalną siłę i elastyczność, pozwalając na bycie ze sobą, reagowanie na siebie i innych z troską i szacunkiem. W końcu popełnianie błędów jest częścią bycia człowiekiem” – Christopher Germer

 

Termin: informacja wkrótce

Prowadzenie: Jolanta Berezowska